KAROBOVÁ MÚKA: Karobovník (Ceratonia siliqua L.) je vždy zelený strom z čeľade bôbovité, ktorý rastie v suchých a polosuchých oblastiach Stredomoria. Napriek vysokému obsahu cukru je rohovník bohatý na nerozpustnú vlákninu a mikrozložky, vrátane fenolových zlúčenín, inozitolov (hlavne d-pinitolu) a vitamínov. (Aristea Gioxari 1, 2022)
YANG®: Ide o zmes inaktivovaných kvasiniek, konkrétne Saccharomyces cerevisiae (bežne známe ako pivovarské kvasnice) a Cyberlindnera jadinii.
Kvasinky sú jednobunkové eukaryotické organizmy, ktoré patria do ríše húb.
Najmä pivovarské kvasnice (Saccharomyces cerevisiae) sa vo výžive zvierat využívajú pre svoju nutričnú silu, sú bohaté na vzácne makroživiny, akými sú bielkoviny, ale aj stopové prvky ako selén a chróm, vitamíny skupiny B a mnohé ďalšie zdraviu prospešné látky.
Tieto účinky treba pripísať predovšetkým bohatosti týchto živín.
Cyberlindnera jadinii je tiež kvasinka široko používaná pre svoju nutričnú silu, ktorá je tiež bohatá na bielkoviny a vitamíny.
LLIUM (PLANTAGO PSYLLIUM) PRÁŠOK ZO SEMIEN KUTIKULA
Psyllium je jednoročná bylina, ktorá spontánne rastie v oblasti Stredozemného mora. Používa sa semená tejto rastliny, najmä kutikula alebo šupka, ktorá je obzvlášť bohatá na vlákninu.
Je známe, že vláknina pomáha normalizovať motilitu hrubého čreva a čas prechodu, podporuje normálny rast mikroflóry gastrointestinálneho traktu a je ako palivo pre kolonocyty. (JC Alves1, 2021)
Je tiež známe, že príjem rozpustnej vlákniny prostredníctvom normálnej stravy zlepšuje konzistenciu stolice, pretože táto vláknina má vysokú schopnosť priťahovať vodu do črevného lúmenu, pričom v kontakte s ním vytvára gél. Rozpustná vláknina môže tiež ovplyvňovať zloženie črevnej mikroflóry a povrch hrubého čreva, čím zvyšuje absorpčnú kapacitu. Mikroflóra môže tiež fermentovať tento typ vlákniny produkovať prchavé mastné kyseliny, ktoré podporujú regeneráciu kolonocytov zlepšujú fázy zotavenia sa z hnačky. (Wakshlag J, 2011)
Šupka zo psyllia je zdrojom zmiešanej vlákniny, teda rozpustnej aj nerozpustnej, a práve z tohto dôvodu je široko používaná v doplnkovej výžive domácich zvierat, aby sa dosiahol predovšetkým priaznivý účinok na črevá.
PRÁŠOK Z KÔRY ČERVENÉHO BRESTU (ULMUS RUBRA)
Brest červený (Ulmus rubra) je strom, ktorý rastie v centrálnych a východných oblastiach Spojených štátov amerických. Tradične ho používajú domorodí Američania pre jeho priaznivé účinky na gastrointestinálny trakt, vďaka upokojujúcemu účinku typického slizovitého výpotku jeho kôry.
OXID ZINOČNATÝ
Zinok je proantioxidačná mikroživina nevyhnutná pre rast, vývoj a udržiavanie imunitného systému. V gastrointestinálnom systéme hrá zinok kľúčovú úlohu pri udržiavaní integrity slizničnej bariéry a enzymatickej aktivity enterocytov kefového lemu a vykazuje priamy účinok na iónové kanály. Štúdie na zvieracích modeloch ukázali, že chronický nedostatok zinku mení zloženie a funkciu črevnej mikroflóry. Vzhľadom na viaceré biologické funkcie zinku v gastrointestinálnom trakte je preto relevantné jeho podávanie pri hnačkových fázach. (Muheet, 2018)
CITRUSOVÝ Pektín
Pektín je vláknina, jedna z najdôležitejších zložiek stravy. Pektíny sú štrukturálne heterogénnou skupinou rozpustnej vlákniny s vysokým obsahom kyseliny galakturónovej (Gala). Majú široké spektrum účinku najmä na gastrointestinálny trakt. Vďaka svojim emulgačným a želírovacím vlastnostiam sú široko používané v potravinárskom priemysle ako stabilizátory a želírovacie činidlá. Zo zdravotného hľadiska vykazujú antioxidačné, cytoprotektívne, imunomodulačné, cholesterol-znižujúce, hypoglykemické, prebiotické a iné aktivity, ktoré poskytujú sľubný základ pre širokú škálu funkčných potravín.
BENTONIT – MONTMORILLONIT
Bentonit je zvláštny typ fylosilikátového ílu s absorpčnými vlastnosťami. Jeho meno je odvodené od Fort Benton, Wyoming, kde sa nachádzajú jeho hlavné zdroje. Známy je aj ako montmorillonitový íl, tento názov je odvodený od francúzskeho regiónu Montmorillon, kde bol prvýkrát nájdený. Pri kontakte s vodou vytvára pastu, ktorá sa používa od staroveku a v mnohých kultúrach na vonkajšie aj vnútorné použitie na udržanie zdravia tela.
Ukázalo sa, že bentonit má čistiace vlastnosti, vlastnosti vďaka svojej polykatiónovej chemickej povahe, ktorá vedie k absorpcii negatívne nabitých toxínov. Okrem toho niektoré štúdie naznačujú, že bentonitový íl môže napomáhať vstrebávaniu živín zvýšením aktivity črevnej flóry. (Alessia Candellone 1, 2020)
EXTRAKT KONDENZOVANÝCH TANÍNOV QUEBRACHO
Taníny sú triedou chemických zlúčenín produkovaných rôznymi druhmi rastlín, aby sa chránili pred vonkajšími agresiami. V skutočnosti ich horká a sťahujúca chuť odrádza od zvierat, ktoré sa snažia živiť rastlinou a jej plodmi.
Taníny sú rozdelené do dvoch kategórií:
1) Kondenzované taníny: Oligoméry a polyméry flavan-3-olov, tiež nazývané proantokyanidíny, pretože hydrolýzou horúcou kyselinou uvoľňujú antokyanidín, z ktorého majú svoj špecifický názov;
2) Hydrolyzovateľné taníny: tvorené cukrom, zvyčajne glukózou, esterifikovanou kyselinou ellagovou alebo kyselinou galovou, z ktorých sú odvodené názvy ellagitanínov a galotanínov.
Sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami, ale niektoré štúdie ukázali, že majú aj cytoprotektívny účinok na bunky črevného epitelu a inhibičný účinok na rast črevnej E. Coli. (Serena Reggiy, 2020)
Počas akútnej hnačky je voda najdôležitejšou živinou kvôli možnej dehydratácii v dôsledku nadmerných strát tekutín a elektrolytov. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité poskytnúť zvieraťu dostatok vody na obnovu stratených tekutín.
Rovnako dôležitá je integrácia pri vysokých koncentráciách elektrolytov, ako je sodík a draslík. Elektrolyty sú v skutočnosti dôležitými regulátormi vodnej rovnováhy, ktoré riadia tok tekutín do a z článkov. Lactoadapt STOP obsahuje chlorid sodný, chlorid draselný a fosforečnan draselný na zabezpečenie doplnenia týchto elektrolytov.
Pridanie DEXTRÓZY, bežnejšie známej ako glukóza, dopĺňa profil produktu.
Dextróza je jednoduchý cukor a teda vysoko stráviteľný sacharid. Je užitočná pri akútnej hnačke, pretože má energizujúci a povzbudzujúci účinok.